Kriolipoliza czy lipoliza iniekcyjna? Każda z metod ma swoje wady i zalety oraz nieco inne właściwości.

Kriolipoliza czy lipoliza iniekcyjna? Każda z metod ma swoje wady i zalety oraz nieco inne właściwości.

Medycyna estetyczna dysponuje wieloma metodami walki z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Wymrażanie, rozpuszczanie, rozbijanie lub opróżnianie komórek tłuszczowych – to tylko niektóre z nich.

Zimno czy igła?

Choć kriolipoliza i lipoliza iniekcyjna są zabiegami stosowanymi w celu usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej ich sposoby działania są zupełnie inne. Powinny być stosowane również w nieco odmiennych przypadkach. Trzeba podkreślić, że wszystkie tego typu zabiegi powinny być traktowane jako wspomagające odchudzanie.

Sposoby działania
Kriolipoliza to eliminacja komórek tłuszczowych poprzez oddziaływanie na nie niską temperaturą, zbliżoną od zera. Komórki tłuszczowe są wrażliwe na zimno i pod wpływem niskiej temperatury ulegają apoptozie, czyli obumierają, podczas gdy inne komórki organizmu pozostają nienaruszone i dalej funkcjonują prawidłowo. Aby doszło do obumarcia komórek tłuszczowych konieczne jest utrzymaniu ich w niskiej temperaturze przez odpowiednio długi czas – ok. 50 minut. Pozwala na to specjalnie skonstruowane urządzenie, wyposażone w końcówkę – aplikator zimna, który zasysa fałd skóry z tłuszczem. Zassanie i wytworzone podciśnienie powoduje ucisk, a przez to utrudniony przepływ krwi w zassanej tkance, dzięki czemu organizm nie jest w stanie, poprzez mechanizmy termoregulacji utrzymać jej ciepłoty.
Lipoliza iniekcyjna to metoda polegająca na ostrzykiwaniu tkanki tłuszczowej preparatem, który powoduje jej rozpuszczenie lub rozbicie komórek tłuszczowych. Preparat podaje się igłą głęboko, bezpośrednio w tkankę tłuszczową.

Właściwości
Każda z metod ma swoje wady i zalety oraz nieco inne właściwości. Kriolipoliza jest bardzo bezpieczna, niebolesna i nie wymaga rekonwalescencji, po zabiegu mogą wystąpić jedynie miejscowe zaburzenia
czucia skóry, które szybko ustępują. Lipoliza iniekcyjna z kolei należy do bardziej inwazyjnych metod.
Poddana zabiegowi tkanka ulega urazowi, jest opuchnięta i są na niej widoczne siniaki, a rekonwalescencja trwa do dwóch tygodni.
Kriolipoliza to długi zabieg, ale podczas jednej sesji można poddać procedurze stosunkowo duży obszar ciała – jedna zassana i schłodzona fałda tkanki ma powierzchnię około 20 cm, a zabieg trwa ok. 50 minut.
Poza tym kriolipolizę można stosować tylko na tych powierzchniach ciała, gdzie końcówka jest wstanie zassać skórę, nie zadziała więc w zagłębieniach np. przy kolanach, a także nie wykonuje się jej u osób ze
zbitym tłuszcze lub bardzo napiętą skórą. Metoda działa stosunkowo płytko, niszczy tylko tłuszcz podskórny. Lipolizę iniekcyjną z kolei wykonuje się bardzo szybko, kilka nakłuć trwa zaledwie ok. 10 minut, ale za to poddaje się jej mniejsze powierzchnie ciała. Działa wręcz punktowo, na obszarze kilku centymetrów. Można ją stosować na całym ciele i na różnych głębokościach.
Oba zabiegi wymagają zmetabolizowania uwolnionego tłuszczu, dlatego jeśli chcemy skutecznie zmniejszyć jego ilość, musimy zachować ujemny bilansu energetyczny. W czasie terapii należy więc zwiększyć wysiłek fizyczny i zachować odpowiednią dietę. W przypadku kriolipolizy czas uwalniania się tłuszczu jest długi, trwa kilka tygodni, ponieważ komórki obumierają stopniowo. Efektywność lipolizy jest szybsza. Oba zabieg na ogół wymagają kilku powtórzeń.

Zastosowanie
Z właściwości obu metod płyną nieco różne ich zastosowania. Kriolipoliza jest zabiegiem stosowanym na duże powierzanie ciała (brzuch, boczki, uda, pośladki). Jej plusem jest to, że uzyskany efekt jest naturalny, czyli następuje równomierna i stopniowa redukcja niechcianych krągłości. Lipoliza iniekcyjna jest bardziej precyzyjna, sprawdza się przy drobnych korektach. Można stosować ją na twarzy (podbródek, policzki, fałd nad kolanami itp).

Powrót na górę